Chcete si kúpiť a chovať opičku? Kosmáča? Čítajte..


V poslednej dobe sa ľudia často pýtajú na chov primátov, hlavne kosmáčov. Prečo asi? :-) Najčastejšie ide o otázky ako: „Mám záujem o chov opíc kosmáč bielofúzy. Chcela by som sa informovať, či viete vybaviť papiere na chov opice, poprípade pomôcť opicu zohnať, keďže sa zháňajú veľmi ťažko“, alebo „Dobrý deň chcel by som sa informovať o chove kosmača. Konkrétne čo potrebujem aby som to mohol chovať, mám o to veľký záujem len neviem co potrebujem vybaviť na chov“, prípadne „Viete mi pomôcť doviesť opicu z iného členského štátu EU? Predajca chce od nás registračné číslo chovu a prepravcu, viete mi prepraviť opičku?“.

Štandardne odpovedám skoro vždy rovnako. U nás na Slovensku, ak máte záujem o chov, tak musíte sa informovať na Vašej veterinárnej správe a na Vašom okresnom úrade životného prostredia. Zriadenie chovu a chov samotný sa rieši vždy s uvedenými inštitúciami! V prvom rade by som však oslovil miestny úrad (starostu-primátora), či obec (mesto) nemá problém s chovom primátov. Lebo práve stanovisko obce môže od Vás vyžadovať veterinárna správa pri schvaľovaní Vášho chovného zariadenia. Ak máte vážny záujem o chov, choďte sa najprv spýtať na tieto úrady, čo od Vás budú všetko chcieť. To je úplný základ.

Po návšteve a usmernení veterinárnej správy si musíte pripraviť (postaviť) vhodnú ubikáciu- voliéru pre daný druh primáta, ktorú Vám príde schváliť veterinárna správa a pridelí Vám číslo chovu. Následne môžete si kúpiť opičku a s dokladom o kúpe musíte ešte ísť na okresný úrad životného prostredia, kde Vám povedia ako si vypísať druhovú kartu a prihlásiť opičku. Tu si treba dať pozor, nie je primát ako primát, nie je opička, ako opička. Záleží veľmi od toho, ako veľmi je chránená, laicky povedané. Pri jednotlivých legislatívnych krokoch je potom rozdiel medzi CITES I(A) a CITES II(B), ale to Vám už na okresnom úrade životného prostredia povedia pri prvej návšteve..

S dovozom primátov z iných krajín je to už trošku iné. Pri primátoch zaradených do CITES I(A) musí predajca mať navyše vybavenú výnimku z komerčných činností (žltý papier). Pri dovoze každého primáta z registrovaného chovného zariadenia je potrebné mať tiež TRACES (zdravotný certifikát) od veterinárnej správy v mieste chovu predajcu, v ktorom je uvedené Vaše chovné zariadenie a oprávnený prepravca, ktorý na túto činnosť musí mať oprávnenie. Sú dva druhy prepravcov, s oprávnením do 8 hodín a nad 8 hodín prepravy (cesty). Ohľadom prepravy Vám zas poradí veterinárna správa.

Úprimne povedané, každému vždy napíšem, že neviem mu pomôcť s prepravou i dovozom a to aj napriek tomu, že sme schválené chovné zariadenie a máme aj povolenie prepravcu. A to z viacerých dôvodov.

Prvý dôvod je ten, že túto činnosť nevykonávame komerčne, oprávnenie máme len pre vlastnú potrebu (záľubu). Druhý dôvod je platná legislatíva, ktorá je pre nás záväzná bez ďalšej diskusie. Totiž občas niektorí ľudia chcú, aby sme im ich opičku priviezli zo zahraničia „akože na seba“ aj ako schválené zariadenie, aj ako dovozca. A potom po dovoze, by sme im ju „akože “ tu na Slovensku „tak nejako bokom“ odpredali. Upozorňujem každého, ctíme si zákon, dodržiavame ho, takže takéto veci od nás nežiadajte a ani nám nepíšte, nevolajte ak máte takúto požiadavku... Ďakujeme za pochopenie!


Dátum pridania:03.06.2016
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.