Chovať, či nechovať opice - primáty?

Keď sme sa rozhodli chovať opice naša prvá cesta viedla na rôzne inzertné stránky a diskusné fóra. Zaujímala nás hlavne cena. Nemali sme totiž vôbec žiadny prehľad, koľko taký primát môže stáť. Nechceli sme veľa investovať, ale úprimne povedané skôr ako cena nás zaujímali podmienky a stav zvieraťa. Ponúk na predaj je pomerne málo. Namiesto toho nájdete množstvo inzerátov „kúpim opičku..“. Pri niektorých inzerátoch nám však rozum ostával stáť.

Uvediem pár príkladov:

1. „kupim opicu mensieho vzrastu do bytu,domu na obycajny chov...preto vas prosim ak niekto vie kde sa daju zohnat alebo ich nahodou niekto ponuka na predaj nech ma prosim kontaktuje...uz dlho po nej tuzim :)“

2. „Kto predá opičku útloňa váhavého, Cena do 450 Eur. Do dobrých rúk..“

3. „Rozkošný dieťa šimpanz pre prijatie, ona je veľmi milá a príjemná k deťom a ostatné zvieratá. Ona je veľmi spoločenská, keď bola doma vznesená. ona bude prichádza s jeden rok záruka zdravia a jej hračky, oblečenie a prikrývky. takže v prípade záujmu len získať späť pre viac informácií..“

Tieto inzeráty si môžeme rozdeliť do 3 skupín. Volám ich neznalý(„somár“), šetrný(„bez penez do krčmy nelez“) a podvodník(„odrbávač“ - prepáčte výraz, ale miernejšie pomenovanie hádam ani neexistuje).

V prvom inzeráte je hneď jasné, že kupujúci nemá skoro žiadne informácie o primátoch. Jednoducho chce opičku, lebo ju videl v prírodopisnom filme, či v časopise. Bol by schopný ju doma nechať behať po izbe, alebo v lepšom prípade by opička získala domček zo starej skrine. Pýtam sa: Čo by mala opička za život? Bol by kupujúci sa vôbec schopný postarať o ňu? Ráta s tým, že malá opička sa dožíva 15 rokov? Že ak žije sama, potrebuje dennú starostlivosť a obrovské množstvo času. Je chovateľ schopný nahradiť opičke jej skupinu, či kamaráta na plný úväzok? Ráta s tým, že opička špiní tam kde ju napadne a celé dni špekuluje, čo pokazí ? Asi určite nie..

V druhom inzeráte je vidieť, že kupujúci už chce konkrétnu opičku. Takže predpokladám, že nejaké znalosti už má. Ale tá ponúkaná cena hovorí za všetko. Ako môže niekto, kto nemá prostriedky ani na kúpu opičky jej vedieť zabezpečiť pohodlný život? Ubikácia nie je zadarmo, kvalitná a hlavne pestrá strava, vitamíny tiež nie sú najlacnejšou záležitosťou. Nehovoriac o tom, že cena za chovného útloňa z dobrých rúk sa pohybuje nad hranicou 3 tisíc Eur. Je potrebné si zvážiť svoje finančné možnosti..

V tretom inzeráte je vidno, že ide o podvodníka. V poslednom čase sa vyskytujú často takéto inzeráty. Predávajúci chce poslať peniaze vopred, vraj na dopravu, či vybavenie CITES papierov. Svoje peniaze už neuvidíte. Dajte si pozor!


Ak aj tak chcete mať primáta treba si uvedomiť pár základných vecí.


 • opice nie sú lacná záležitosť (ceny za jedinca sa pohybujú od 700 – 5000 Eur)

 • výstavba ubikácie a jej vybavenie čo to stojí (800 – 25 000 Eur)

 • každý primát vyžaduje iné podmienky napr. teplotu, vlhkosť, svetelnú dĺžku dňa; je potrebný vyhrievaný domček, prisvecovanie biolampou a halogenidom, regulácia vlhkosti (náklady 50 – 200 Eur mesačne)

 • opice nežijú zo vzduchu aj keď, veru mohli by :-) (náklady na mesačnú stravu a vitamíny sa môžu pohybovať až v stovkách Eur)

 • ak náhodou opičky zostanú choré, ich liečba je nákladná (malé primáty je potrebné uspávať plynom a nie každý veterinár sa vyzná v chove exotických zvierat)

 • opička vyžaduje neustálu a dennú starostlivosť (je to ako mať dieťa)

 • niektoré opice sa dajú celkom dobre ochočiť, ale určite nie sú vhodné ako domáci miláčik k deťom; majú totiž svoju hlavu a ostré zúbky, ktoré sa neboja použiť, keď to uznajú za vhodné; opičky s obľubou zničia a schovajú všetko, čo vidia - rátajte s tým

 • opica je záväzok na dlhé roky, ak ju necháte len tak v klietke samú - na okrasu bude trpieť samotou a to je pre skupinové zvieratko najhoršie

 • opičku nemôžete mať len tak pustenú po byte bez dozoru, všetko poničí a hlavne malé primáty robia potrebu kde ich napadne (presne povedané môžete ju nechať pustenú, ale po čase zistíte, že to nie je dobrý nápad, už ste mali niekedy nakakané na poduške, či na klávesnici počítača?)

 • opička nie je domáce zvieratko - nie je ako mačka alebo pes, má v sebe prírodného ducha, vedia pekne pohrýzť a aj vážne ublížiť aj keď niekedy len nechtiac

 • nezabúdajte na zložité vybavovanie papierov, registráciu chovu, čipovanie, pravidelné kontroly zo strany štátu u Vás doma ak je to najprísnejšie chránený tvor patriaci pod CITES

 • a na záver mať trpezlivosť a lásku k zvieratkám, bez toho to iste nepôjde(taký tamarín je schopný hopskať nad Vašou hlavou a kľude sa Vám na ňu vyciká)


Ak si vravíte na tieto vety, že s nimi súhlasíte a milujete všetko živé, tak potom Vám hovorím – puste sa do chovu. Určite neoľutujete, opice Vám prinesú veľa úsmevných a občas aj strastných chvíľ. Ale na tie strastné sa rýchlo zabúda :-)


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2023 J&D MEDIA s.r.o.