Odprúčania k chovu primátov a opíc, hračky, osvetlenie ubikácií - UVB lampy, domčeky

Mať primáta a ubikáciu nestačí. Každá opica vyžaduje iné podmienky na život, iné osvetlenie, teplotu. Je inteligetný tvor, ktorý vyžaduje hry, hračky a zábavu aby sa nenudil. Je to veľmi obsiahla téma, povieme si aspoň časť informácií, ktoré by mal vedieť každý chovateľ.


Svetlo a osvetlenie:

Primáty delíme z hľadiska dňa na opice s dennou a nočnou aktivitou. Jednoducho povedané niektoré šantia cez deň a iné cez deň spia. Pri výbere opice musíme brať do úvahy túto skutočnosť. Nesmieme zabúdať aj na to, že dĺžka svetelného dňa je približne 12 hodín, hlavne ak máme ubikáciu na málo osvetlenom mieste. Podľa toho je potrebné vybrať aj osvetlenie v ubikácií, vhodný výber osvetlenia je nesmierne dôležitý. Opice potrebujú široké spektrum osvetlenia, také aké ma slnko. Slnečné žiarenie však má aj tepelné účinky (infračervené žiarenie), takže studený zdroj svetla – žiarivky asi nebudú úplne dostatočné. Slnečné spektrá si môžeme rozdeliť zjednodušene na infračervené a ultrafialové žiarenie. Infračervené žiarenie nás ohrieva a ultrafialové opaľuje. Pre opice je veľmi dôležité aj práve to ultrafialové žiarenie ktoré obsahuje dve zložky UVA a UVB. Zodpovedá za tvorbu dôležitého vitamínu D.

Ideálnym výberom sú lampy pre terária (napr. Bright Sun Flood). Dodávajú nie len spektrum UVB a UVA ale aj potrebné teplo. Avšak ich tepelné žiarenie nie je úplne postačujúce, preto je ju potrebné skombinovať s iným tepelným zdrojom.

V našej ubikácií (ubikáciách) máme to vymyslené trošku komplikovanejšie. Lampy s potrebným svetelným rozsahom pre primáty (Bright SUN Flood UVB a žiarivky Biovital) sú napojené na časovač tak, aby zabezpečovali potrebný 12 hodinový čas dňa aj v zimných mesiacoch. UVB lampa ma postupný štart a zhasínanie, tak ako to robí slnečné žiarenie. Po 30 minútach od zapnutia UVB lampy sa cez druhý časovač zapnú žiarivky Biovital. Pri konci dňa sa zas o 30 minút skôr vypínajú žiarivky Biovital ako zdroj UVB. V chladných mesiacoch sa o teplo starajú aj 2 kusy 500W halogenidov.

Pre primáty s nočnou aktivitou je vhodné mať žiarovku emulujúcu prírodné mesačné svetlo. Túto však osobne nemusíme používať - vyrobili sme svetlíky, cez ktoré dopadá mesačné svetlo.

Teplota a kúrenie:

Každý primát pochádza z inej oblasti a má aj iné nároky na teplotu prostredia. Niektorému stačí teplota pod 20 °C, iný zas potrebuje teplotu aspoň 24 °C. Teplo môžeme zabezpečiť radiátormi, tepelnými rohožami, alebo svetelnými zdrojmi. Dôležité je však túto teplotu udržovať aj v noci a v zimných mesiacoch. Nie je však úplne vhodné ožarovať v noci zvieratká halogénovými výbojkami aby im bolo teplo. Tak ako ľudia potrebujú mať v noci tmu, ak sú dennými tvormi. Preto je vhodné do domčekov, kde spia nainštalovať tepelnú rohož alebo tepelný drôt a tak im zabezpečiť potrebnú teplotu. Ak im bude v ubikácií chladnejšie, určite sa pôjdu vyhrievať do domčeka. Niekedy nebudú chcieť ani noštek von vystrčiť.

UPOZORNENIE: Primáty zvyknuté na vyššie teploty nemajú v láske zimu. Hneď ochorejú a dostanú nádchu alebo zápal pľúc. Takáto choroba býva pre nich väčšinou smrteľná. Preto venujte ich tepelnej pohode zvýšenú opatrnosť!

Aj my sme venovali kúreniu zvýšenú pozornosť. Primárne vykurovanie máme zabezpečované radiátorom, napojeným na ústredné kúrenie o výkone 1200W. Druhý okruh vykurovania máme riešený elektrickým vykurovaním vykurovacími rohožami ECOFLOOR 160 W/m2 so zvýšenou ochranou. Sú použité dve rohože 0,5 x 4,2 m a jedna rohož 0,3 x 3,3 m. Celková plocha vykurovania je 6,3 m2 a obsahuje digitálny termostat s podlahovým čidlom. Tretí okruh je napojenie kúrenia na vonkajší krb, ktorý síce ešte hotový nemáme, ale hádam čoskoro bude. Máme aj záložný zdroj kúrenia je tvorený dvomi halogenidmi o výkone 1000W, ktoré sú napájané zo záložného zdroja elektrickej energie. Záložný zdroj kúrenia je riadený digitálnym termostatom a spína sa pri poklese teploty v ubikácií pod 20 °C. Radšej mať istotu ako choré opičky. Aj keď neviem si predstaviť ten šok pre zvieratá, keď sa v noci zapnú také silné zdroje svetla. Budeme to musieť vyriesiť v budúcnosti asi inak – nie je to vhodné riešenie. Každé zvieratko má vlastný domček, ktorý je vyhrievaný ohrevným vodičom v podlahe domčeka. Vyhrievanie domčeka je približne na 26 °C a zapína sa automaticky v noci.

Vybavenie ubikácie:

Na zem je vhodné dať rašelinu. Výborne saje moč a nie je potrebné každodenne čistenie ubikácie, čo je len pri holej dlažbe nutnosť. Piliny a hobliny skôr neodporúčam i keď pre niektoré druhy sú najvhodnejšie. Len treba si dať pozor na to, že nie sú piliny ako piliny. Z čistého dreva nie sú problém, ale veľa krát môžu byť zmiešané s kúskami tmelu, či lepidla s obsahom čvapku a iných chemikálií, čo na zdraví opičiek veľmi nepridá.

Opičky tak ako ľudia sa zvyknú nudiť, ak majú málo podnetov z okolia. A opička ktorá sa nudí si môže začať aj ubližovať alebo mať depresie a smútok. Preto im musíte spríjemňovať každý deň strávený u Vás. V ubikácií by ste mali mať množstvo vetvičiek a konárov z ovocných stromov bez ostrých výčnelkov po ktorých môžu behať a skákať. Sem tam nejaké to lano nezaškodí. Prípadne aj polička na sedenie s OSB dosky môže byť vhodným doplnkom. Odporúčame aj kŕmenie hrou, schovávať im jedlo do dutín či krabičiek kde si ho musia opičky samé pohľadať. Môžete dať do ubikácií aj vhodný stromček, ktorý má silné konáre. Nie však umelý. Opičky ho budú možno okusovať a umelá hmota sa moc dobre netrávi. Ak máte tu možnosť nezabudnite spraviť vonkajší výbeh alebo alebo letnú ubikáciu, opičkám sa to bude páčiť..

Hračky a zábava:

Nesmieme zabúdať na to, že opice sú spoločenské zvieratá. Ideálne je mať vždy pár. Ak chováme len jednu opičku, musíme jej venovať čo najviac svojho voľného času. Nie vždy však máme čas, preto je potrebné spestriť život opičiek hračkami a vymýšlaním hier. Niekedy stačí málo, zavesiť malé jabĺčko na šnúrku alebo vypustiť pár cvrčkov. Hneď sa s Vášho miláčika stane lovec a o zábavu má postarané. Možno sa to niekomu zdá drastické, ale tak to v prírode chodí. Niektoré zvieratká skončia ako potrava, pre potreby prežitia iného druhu. Zatiaľ nemáme veľa skúseností s tvorením hier pre opičky, ale časom ich popis sem doplníme. Teda pokiaľ nemáte záujem o hru, ty ma pohladkáš a ja ťa pokúšem..


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.