Ako sme stavali ubikáciu A pre naše opičky I.

Niekto chová opičky v teráriu z OSB dosák, niekto v klietke z pletiva, niekto na povale, či v obývačke. Pôvodne, keď som ešte veľa nevedel o primátoch, chcel som chovať tamarínka v obývačke v klietke a mať makaka voľne pusteného v byte. Nakoniec sme zvážili nároky na šťastný život pre opičky a rozhodli sme sa postaviť im vlastný pekný domček. Verte, či neverte stálo nás to veľa námahy, stresu a peňazí. Výstavba trvala viac ako 6 mesiacov a celkové náklady podstatne prevýšili našu odhadovanú sumu 15 000 Eur. Ubikácia má ale 2 nezávislé zdroje kúrenia, zálohováný zdroj napätia, elektronické riadenie teploty, vlhka, svetla a veľa ďalšieho..


Na postavenie ubikácie je potrebný vhodný priestor. Ak ho nemáte, tak je potrebné si ho vyrobiť. Nám sa ho vyrábalo ceľkom ľahko. Zrušili sme starý plot, nejaké drobné stavby a kúsok záhradky. Takto to vyzeralo pred našou výstavbou.

pôvodný plot a kôľňa

Po veľkej búracej akcií nastúpila výstavba, postavili sme nový plot, ktorý slúžil ako základné múry pre našu ubikáciu. Keďže náš pozemok sa nachádzal vo svahu, bolo potrebné spraviť nové kvalitné základy. Verte alebo neverte, ale vykopali sme ručne za 20 kontajnerov zeminy. Nezdá sa to, ale keď robíte základ do hĺbky 2,5 metra na šírku 1,2m spotrebujete neskutočné množstvo betónu. Do podlahy ubikácie sme dávali 10cm tvrdený polystyrén.

nový plot a nosné steny

V ubikácií je potrebné kúrenie a elektrika. Tamaríny sú náročné na teplotu prostredia, najlepšie im vyhovuje teplota okolo 24 - 26 °C. Túto teplotu dosahovať len kúrením pomocou halogenidov a výhrevných rohorží v podlahe by bolo veľmi nákladné, tak sme natiahli ústredné kúrenie z domu aj do ubikácie.

kladenie káblov a kúrenia

Chceli sme mať zálohovaný zdroj kúrenia, tamarínky totiž ľahko prechladnú ale veľmi ťažko sa liečia. Kombinácia radiátorov s elektickými rohožami a halogenidmi bol dobrý nápad. Pokiaľ nie je výpadok elektriny dlhší ako pár hodín. Pre istotu sme nakoniec ešte dorobili prípravu aj na kúrenie so záhradným krbom, keď bude niekedy čas postavíme aj krb.

krbové kúrenie

Strechu ubikácie sme postavili s trámov 22 x 16 cm. Na ne sme položili sušené dosky 10cm x 2,5cm x 5m. Od spodu trámov prišli OSB dosky s perodrážkou o hrúbke 1,2cm.

kladenie trámov

trámy na streche

trámy na streche2

Keď sme spravili čiastočne strechu, prišli sme na to, že vo vnútri ubikácie je nejako podozrivo málo svetla. Bolo potrebné dorobiť svetlíky. Ale čo keď všetky strešné okná na skoro rovnú strechu stáli strašné peniaze. Museli sme si ich nakoniec vyrobiť. Jednoduchý rám zalaminátovaný, osadený 2 sklami a strešné okno bolo na svete.

otvor na okno

výroba strešného okna

otvor na okno z vrchu

Pôvodne sme si chceli dať drevené okná a dvere prednej strany ubikácie spraviť na mieru, cena za ne však bola príliš vysoká. Cenové ponuky od firiem začínali na sume 2800 Eur. Tak som si kúpil vynikajúcu knihu Příručka pro truhláře a pustil sa do majstrovania. Takto vznikal prvý rám okna.

výroba eurookna

Tu už máme celé okno, poskladané z eurohranolov. Kto je osoba na fotke? No predsa ja. :-)

osadenie eurookna

Okno by nebolo oknom, keby sa nedalo otvárať. Tu skúšam osadenie pántov. Práve toto okno bude slúžiť na prepojenie vonkajšieho výbehu s ubikáciou pre lemura.

otváranie  eurookna

Oba rámy nám dali poriadne zabrať. Ale už sú hotové a natreté vhodným impregnačným podkadovým náterom proti škodcom.

rámy okien

V ubikácií sme museli niekde dať aj riadiacu jednotku elektroniky, kde budú termostaty, časovače, kamerový systém, riadenie vlhkosti a svetidiel. Postavil som na to stĺpik z Ytongu. Prečo sú tam dva prívodné káble elektriny? Jeden je normálny, pripojený na elektromer a druhý je zo záložného zdroja elektrickej energie.

stĺp na elektroinštaláciu

V streche nesmie chýbať dostatočná izolácia. Dávali sme 15cm polystyrénu a na to ešte 8cm sklennej vaty. V miestach kde boli ťahané káble sme preventívne dali nehorlavý Nobasil, ktorým sme obložili nehorľavé rúry na elektroinštaláciu "husie krky".

izolácia strechy

Na fotke je pracovisko spracovania polystyrénu, ktoré riadila moja drahá polovička. Stačilo zakričať rozmer cez svetlík a polystyrén sa sám narezal. :-)

výroba polystyrénu

Na streche nemôže chýbať strešná krytina. Použil som systém fatrafol, na rovnú strechu. Kúsky fólie sa zvárali, kotvili a kombinovali s poplastovaným plechom.

zváranie fatrafol fólie

V ubikácií už máme postavený stĺp na riadenie elektriky. Bolo potrebné však naťahať k nemu káble zo všetkých častí ubikácie. Bola to pekná kôpka káblov, minulo sa niečo cez 200 metrov.

kabeltáž stien

Ešte pred vnútorným zateplením sme museli namontovať L profily, ktoré budú držať domčeky a poličky. Na polystyréne by asi veľmi nedržali. Ku každému budúcemu domčeku sú privedené dva káble, jeden pre teplotné čidlo (biely) a druhé na napájanie vykurovacej rohože (čierny).

úchytky a čidlá

Zatepľovanie vnútorných stien. Použili sme 8cm polystyrén. Nakoľko v našej ubikácií chceme udržovať vysokú teplotu a vlhkosť, dali sme aj vnútorné zateplenie a zároveň bude chrániť steny pred nadmernou vlhkosťou.

zatepľovanie ubikácií

Vnútorné zateplenie máme hotové. Rámy okien sú namaľované, rovnako ako strop ubikácie. Strop sme natreli bielou farbou a na ňu pôjde ešte vrstva zdravotne nezávadného laku.

zatepľovanie ubikácií

Druhú časť o výstavbe našej ubikácie nájdete tu: staviame ubikáciu A II.


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.