Ako si vybrať vhodného primáta a kde ho zohnať, či kúpiť?

Ste pevne rozhodnutý chovať a mať opicu? Viete už aká by sa k Vám hodila, ktorá by bola vhodná pre Vás? Do akej miery sú opice náročné na chov? Keď už ste si vybrali akú opicu chcete chovať, už ste na dobrej ceste stať sa chovateľom primátov. Chovateľom niečoho sa môžete stať až vtedy, keď to budete mať. Poradíme Vám ako a kde zohnať primáta.


K najčastejšie chovaným opičkám patria malé druhy opíc, ktoré sa zvyknú nazývať tiež pazúrikovité - drápkaté opice. Môžete sa stretnúť hlavne s chovom kosmanov a tamarínov. Tieto nie sú až tak náročné na priestor. V zásade im stačí pár metrov štvorcových. Je možné ich chovať aj v byte, v peknom veľkom teráriu. Dajú sa čiastočne socializovať, je možné ich kŕmiť z ruky, pribehnú za zavolanie, nechajú sa pohľadkať. V ponuke sa občas objaví aj jedinec z umelého odchovu(tzv. flaškáč – opička, ktorú jej mamina odhodila, alebo odmietla sa o ňu starať a tak ju chovateľ ručne kŕmil z fľašky). Ak chcete mať len jednu opičku, flaškáč je pre Vás najvhodnejší. Je prítulný k ľudom a je zvyknutý na ich prítomnosť. Na reprodukčný chov je však absolútne nevhodný, nevie sa totiž postarať o svoje potomstvo. Lepšie je však mať opičky dve. Sú to stvorenia, ktoré vyžadujú neustálu starostlivosť a spoločnosť. Nie vždy budete mať čas sa hrať s opičkou, preto je lepšie ak bude mať niekoho s kým bude tráviť čas. Treba si uvedomiť, že je rozdiel medzi samičkou a samcom. Štandardne samice sú kľudnejšie ako samci. Tieto druhy opíc sú denné stvorenia a prípadné ich uhryznutie nie je vážne pre chovateľa. Áno. Uhryznutie! Aj malé opičky hryzú, sem tam Vás, ale väčšinou návštevu, ktorá k Vám príde :) Cenovo sa pohybujú od 800 – 2000 Eur za kus a sú celkom dostupné na kúpu. Záleží od druhu, veku, pohlavia a či ide o jedinca chovného – vhodného na reprodukčný chov alebo či ide o flaškáča.

K veľmi zaujímavým opičkám patria aj malé opice s nočnou aktivitou. Celý deň prespia a v noci behajú kade tade. Vhodným druhom na domáci chov je útloň. Je to neskutočné milá opička, ktorá sa pohybuje pomaly(váhavo – od toho jej názov útloň váhavý) a nie je taká divá ako ostatné malé opičky. Dá sa celkom schopne socializovať na život s človekom. Jej nevýhodou je cena. Tá môže byť až neskutočné vysoká (2000-4000Eur), lebo je veľký nedostatok jedincov odchovaných v zajatí.

Nezabúdajte na to, že malé opičky trávia celý život vo výškach, na konároch, či v korunách stromov. K tomu patrí aj skutočnosť, že svoju potrebu vykonajú kde ich napadne, veď po zemi nechodia..

Niekomu sa možno bude zdať malá opička, príliš malá na chov. Aj nám sa zdala. Teda mne. Tak som sa rozhodol si zadovážiť aj niečo väčšie. Cenovo sú niekde medzi 500- 3500Eur. Dajú sa kúpiť aj lacnejšie, hlavne ak sa ho chce niekto zbaviť. Veď kto by chcel doma zlú opicu, ktorá nič iné nerobí ako zlobu a rozdáva kúsance. K väčším druhom vhodných ešte ako tak na domáci chov patrí malpa, makak a lemur. Tri opičky, tri iné povahy.

Malpa: Až prekvapivo inteligentná opička, ktorá stále niečo vymýšľa. Ako naši známy - chovatelia hovoria „až príliš vychcaná“ na chov. Je to už väčšie zviera, ktoré má aj podstatne väčšie zúbky. Potrebuje viac životného priestoru. Vie si celkom dobre zvyknúť na človeka, ale občas vie dať pekne pocítiť, kto je u Vás doma pánom. Vďaka svojej inteligencií nie je problém utiecť z ubikácie, ak ju máte malo zabezpečenú. Všetko s radosťou rozoberie a dokonca na to použije nástroj ktorý sama nájde. Pre mňa osobne by bola prijateľnejšia na chov ako napríklad taký makak.

Makak: Povahovo mi pripomína malpu len s jednou výnimkou. Má v sebe navyše kúsok malej šelmy. Dokáže človeka pekne dokúsať a aj mu spôsobiť pekné hlboké rany. Samci bývajú agresívnejší. Pri väčších opičkách netreba zabúdať na to, že v puberte budú mať potrebu si s Vami prediskutovať postavenie vo Vašej tlupe. Makak bude chcieť byť iste hlavou vašej rodiny a nebude sa báť použiť na to tesáky. Samičky sú menej agresívne a preto aj vhodnejšie na chov. Vymýšľa trošku menej ako malpa, ale nie málo. Rovnako zbožňuje šroubiky a matky..

Lemur: Lemura som si vybral ja na chov. Je trošku menší ako malpa i makak a aj je trošku menej inteligetný. Inšpiráciou mi bol jeden chovateľ, ktorý má lemura vychovaného skoro ako mačku. No veď uvidíme, či to bola dobrá voľba :-)

Kladiete si otázku kde zohnať opičku? Možnosti sú rôzne. Dať si inzerát či sledovať inzeráty, osloviť chovateľa opičiek – chovnú stanicu, alebo osloviť nejaké ZOO. A to nie len na Slovensku ale aj v EU. Napríklad v Českej republike sú chovné stanice a firmy, ktoré predávajú malé opičky. Dovoz opíc z ich domoviny je skoro nemožný, pokiaľ teda nemáte vlastnú ZOO. Nerátajte s tým, že behom týždňa kúpite vhodnú opičku, niekedy treba na ňu čakať aj pár mesiacov, hlavne ak ide o mláďa. Pri kúpe treba sledovať v akých podmienkach primát žije, aký je jeho zdravotný stav. Nesmiete zabudnúť aj na to, či má v poriadku papiere a prípadne nezameniteľné značenie podľa CITES A. Zmluva, či doklad o nadobudnutí je samozrejmosťou – trvajte na ňom.

Prepáčte, dovolím si na záver opäť trošku poučovať. Opice, hlavne tie väčšie môžu pohrýzť až tak, že budete si musieť ísť dať k lekárovi zašiť ruku alebo inú časť tela! Keď sa im niečo nepáči, pokúsia sa Vám to dať najavo, rukou alebo pohľadom. Ale keď nebudete reagovať a budete im naďalej robiť zle, vyriešia to ručne stručne. Pre Vás je to pohladenie, pre opicu to kľudne môže byť robenie zlého – čo sa im nemusí páčiť. Takže určite nie sú vhodné k deťom, ako hračka. K chovu opíc treba mať vzťah, je to záväzok na dlhé roky, taký lemur sa v zajatí dožije aj 27 rokov. Preto dobre zvážte svoj úmysel...


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.