Prvou opičkou, ktorá s nami býva v dome je makak rézus. Má vystavanú krásnu ubikáciu, ale keďže ju máme zatiaľ samú bez partnera, rozhodli sme sa ju mať voľne pustenú v byte. Je to priam šialené mať v byte pustenú opicu, to nám verte. Už ste mali niekedy nakakané na televízore alebo na hlave? :-) Prináša to milé chvíle, ale aj momenty, na ktoré je lepšie zabudnúť. Ubikáciu používame len keď niekam ideme a nemôžeme ju zobrať zo sebou.
Naša samička prišla k nám z Českej republiky, z najväčšieho chovného zariadenia makakov pre laboratórne účely v strednej Európe a dostala meno Pipi. Patrí už k vyšším primátom a je to plne cítiť v jej správaní. Je neskutočne inteligentná, všetko sa rýchlo naučí. Napríklad otvorí si skrinku, pohľadá nejaké jedlo, a čo nespapá nahádže dole psíkovi a mačkám. Vie si pustiť vodu, otvoriť chladničku, zapnúť televíziu a to je ešte len mimino. Naše mačky majú pred ňou rešpekt, rovnako ako náš pes. Ak sa jej niečo nepáči, ponaháňa všetkých a každý jeden dostane poriadny kúsanec, či skončí s kusom vytrhnutej srsti. Ale už sa ostatné zvieratká naučili ako vychádzať s našou Pipinou.
Makak obýva veľkú časť kontinentu, stretneme sa s ním na od územiach Afganistanu cez Indiu, Vietnam až do Číny. Žije vo veľkých stádach, ktoré majú desiatky členov. Môžeme sa s ním stretnúť na dedinách, v kláštoroch, ale aj v odľahlých pralesoch. Samci môžu byť niekedy veľmi agresívny ku svojmu okoliu, hlavne ak si budujú svoje postavenie v rámci tlupy. Makak je všežravec, živý sa skoro všetkým čo nájde. V jeho jedálničku nájdeme korienky, semienka, ovocie, zeleninu a malý hmyz.
Spadajú pod CITES II(B), takže na ich chov je potrebné vybaviť si potrebné povolenia. Makak rhesus patrí medzi primáty, ktoré sa najčastejšie využívali a stále využívajú v medecíne ako pokusné zvieratá. Napríklad známy Rh faktor (antigén) je skratkou od označenia makaka - rhesus. Tieto primáty sú veľmi inteligentné a pomerne ľahko ovládateľné, preto sa často vyskytovali v cirkusoch a varieté ako drezúrne zvieratá.
|