Vakoveverica krátkohlavá - Vakoveverka létavá (Petaurus breviceps)

Pustili sme sa aj do chovu zlatých vakoveveričiek krátkohlavých, ktoré sú známe skôr pod ich českým názvom vakoveverka létavá. Latinské označenie je Petaurus breviceps. Nájdete ich aj pod označením Sugar Gliders. Sú to milé stvorenia, ktoré majú okolo pacičiek blany, vďaka ktorým vedia lietať zo stromu na strom až do vzdialenosti 50 metrov.


V našom chove máme momentálne 4 chovné páriky vakoveveričiek. Dostali sa k nám od chovateľky z Kolína. Pravidelne máme nové prírastky. Keďže sú to nočné tvory, ktoré cez deň spia a v noci šantia vhodne dopĺňajú náš chov opičiek. Vydávajú tie najčudnejšie zvuky aké poznáme. Od malej zachrípnutej čivavy až po štartujúci zvuk trabanta.

Pochádzajú z východnej Austrálie, ale žijú aj v Indonézií, či na ostrove Nová Guinea. Patria do skupiny cicavcov - vačkovcov (Metatheria), podobne ako napríklad klokan. Ich telo je dlhé od 12 do 15 cm. Majú chvostík, ktorý je približne rovnako dlhý ako ich telo. Vakoveveričky majú veľké oči a uši, čo im pomáha v ich živote, nakoľko sú to nočné tvory. Vo voľnej prírode sa zvyknú dožívať približne 7 rokov, ale v domácom chove s výbornými podmienkami na život sa dokážu dožiť aj 15 rokov. Dospievajú v 8 až 12 mesiaci života a mávajú až 3 krát do roka mláďatko. Po narodení malá drobnučká vakoveverička vylezie do vaku, kde žije asi 2 mesiace.

Sú vhodné aj domáci chov pre bežných ľudí, nakoľko sú to milé tvory, čiastočne ochočiteľné, ktoré nespadajú pod ochranu CITES. Takže netreba k nim množstvo povolení. Nechajú sa hladkať, zoberú si potravu z ruky a prechádzajú sa po Vás. Na rozdiel o myší a škrečkov nezvyknú sa niekde schovať v byte. Skôr všade len nazrú a idú ďalej skúmať okolie.

Naše vakoveveričky papajú mrkvu, uhorky, papriku, melón (červený i žltý), jablká, čerešne, hrozno, hrušky, sem tam prezreté broskyne. V obľube majú aj rôzne semienka a oriešky. Z orieškov majú najradšej mandle ale nepohrdnú ani lieskovými a vlašskými orechmi. Z hmyzu im chutia múčne červy, zophobasy, saračatá, šváby a cvrčky. Zbožňujú piškóty, vysušené pečivo so semienkami, tvaroh a jogurt. Dávame im aj naklíčené semienka – obilie. Na pitie dostávajú vodu, jablkový nektár alebo občas medovú vodu.


vakovevericka v kokose
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.