Pozitívne a negatívne skúsenosti s kúpou a predajom primátov

V tejto rubrike nájdete naše pozitívne aj negatívne skúsenosti s kúpou primátov. Prípadne ak máte aj vy nejakú negatívnu skúsenosť či pozitívnu, dajte nám vedieť a pridáme ju na stránku. Zámerne nezobrazujeme u negatívnych skúsenostiach identifikačné údaje predajcov - chovateľov, nakoľko im nechceme zbytočne znepríjemňovať život a kaziť dobrú povesť. Ak náhodou patríte k dotknutým osobám, zamyslite sa nad sebou a svojím konaním do budúcnosti. Je to len a len o poučení..


08.02.2010: Neúspešná kúpa páriku tamarín pinči – od súkromného chovateľa

Ponuka na predaj tamarína - samičky na internetovej inzertnej stránke. Tak by sa mohla nazvať jedna z našich prvých skúseností s kúpou opičiek. Neváhali sme a hneď sme sa ozvali predávajúcemu. Trošku sme ostali prekvapený, keď nám povedal, že sa musí spýtať. Mysleli sme si, že priamo zadávateľ inzerátu je aj majiteľ. Nebol. Na druhý deň nám písal, že opička sa dá vybaviť, ale hneď ju treba zobrať. Mali sme záujem až za mesiac. Bolo nám povedané, že nemôže nám mesiac držať opičku, čo keď si to rozmyslíme. Maximálne tri dni. Jemne som naznačil, že chceli by sme sa pred kúpou aj pozrieť na chov a na zvieratko. Vraj sa môžeme na ňu pozrieť priamo už pri kúpe. Na obchode nakoniec zišlo, neboli sme ochotný kupovať primáta zbrklo a bez možnosti zistenia z akého prostredia pochádza, ako bolo o neho postarané a aké ma charakterové črty.


16.02.2010: Oslovené chovy a chovatelia – kúpa opičiek (prístup k predaju)

Oslovili sme viaceré chovy, ktoré predávajú malé opičky. Mali sme záujem o samičku tamarín pinči k nášmu samčekovi. Kúpu sme chceli zrealizovať až začiatkom leta. Bola to aj jedna z podmienok, odber za pár mesiacov. Ako to dopadlo? (pripravujeme..)


03.03.2010: Neúspešná kúpa páriku tamarín pinči – od súkromného chovateľa

Opäť inzerát s ponukou na predaj tamarína. Všetko vyzeralo byť v poriadku. Spýtal som sa pre istotu na základné veci, ako pôvod, papiere, čipovanie, chovný jedinec – žiadny umelý odchov. Trval som na aj podmienke – skúsenosť s nosením mláďat, najlepšie druhá generácia. Odpoveď prišla rýchlo, vraj má skúsenosť s nosením mláďat u tých istých rodičov. Vek necelých 7 mesiacov. Čo k tomu dodať? Že by maličký nosil mláďa, keď je sám ešte mláďa? No neviem..


20.04.2010: Úspešná kúpa páriku tamarín pinči – od súkromného chovateľa (odporúčame)

Podarilo sa nám spoznať skutočne milých chovateľov. Presne spĺňali naše požiadavky, neboli „hŕŕŕ“ do predaja, zaujímalo ich aký máme chov, priestory a ubikáce. Dlho zvažovali, či predať alebo nie. Až keď nás dobre spoznali pristúpili k dohode na predaj tamarína - Berušky. Majú aj internetový obchod s ponukou svietidiel, doplnkov pre terária a krmného hmyzu. Keďže boli vždy otvorení, milí a dodržali svoje slovo, spravíme im reklamu. Ich stánka je monkeyrescue.org. Odporúčame.


24.05.2010: Neúspešná a negatívna kúpa páriku tamarín pinči – od súkromného chovateľa

Našli inzerát, kde ponúkali na predaj tamarína pinči. Ozvali sme sa, lebo sme zháňali ešte samčeka do nášho chovu. V ponuke bol však celý párik. Nakoniec sme sa dohodli s chovateľom, že ich kúpime. Podľa tvrdenia predávajúceho boli opičky začipované, mali doklad o pôvode a CITES papiere.

Vyžadovali sme však základnú zmluvu o kúpe. Tú nám však nechcel dať z dôvodu, že vraj majú negatívne skúsenosti s predajom iného zvieraťa, ktoré malo zdravotné problémy kvôli novému prostrediu a nedostatočnej starostlivosti zo strany nového majiteľa.

Nakoniec sme zistili, že to nebol pravý dôvod nesúhlasu so zmluvou o kúpe. Tamarín mal síce CITES papier ale bol ešte nahlásený na iného majiteľa v členskej krajine EU - nebol prihlásený na Slovensku. A taktiež nemali kúpnu zmluvu s predošlým majiteľom.

Boli sme sa pýtať na obvodnom úrade životného prostredia, ako sa dá prihlásiť. Jasne nám bolo povedané, že ak si prinesieme zvieratko mimo Slovenska je potrebná kúpno-predajná zmluva, darovacia zmluva alebo faktúra. Zmluva však musí byť overená notárom, inak nie je možné prihlásiť zvieratko u nás. Pozor na to! Slovenské úrady vyžadujú overenú zmluvu. Bez zmluvy, či iného overeného dokladu nikdy nekupujte opičku z členského štátu EU, lebo budete mať veľký problém s prihlásením! Na zmluve trvajte aj keď Vám bude predávajúci tvrdiť, že nie je potrebná. Zmluva je vždy potrebná! Párik sme samozrejme nekúpili..


19.06.2010: Ponuka na predaj útloňa malého na exoticanimal.de

Našli sme starší inzerát na predaj útloňa malého (nycticebus pygmaeus) na známej nemeckej stránke exoticanimal.de. Skúsil som napísať, či náhodou ešte nie je možné zohnať jedného jedinca, kedže už dlhšiu dobu zháňame samčeka. Odpoveď bola jednoznačná, dá sa zohnať, cena 5000 Eur. Podmienkou však bolo zaslať polovicu sumy vopred ako zálohu. Poslali by ste niekde do „tramtárie“ 2500 Eur, len tak bez dokladu? No ja určite nie, to si radšej kúpim presne 892 škatuliek cigariet a ešte mi aj nejaké centy na kofolu ostanú.. :-)


07.07.2010: Skúsenosť s nemenovaným obchodom – kúpa tamarín pinči

Našli sme ponuku v jednom internetovom obchode, kde mali v ponuke aj možnosť predaja tamarína. Bolo pri ňom uvedené, cena na zavolanie.

Volať sa nám nechcelo, tak som poslal poštou nasledovný text: „Našiel som Vašu stránku a chcel by som sa spýtať, či máte na predaj samčeka Tamarin pinči a ak áno za akú cenu (potrebujeme ho na doplnenie chovu). Zároveň sa chcem spýtať(aj keď je to asi samozrejmosť), či je uvedená opička riadne registrovaná podľa CITES, čipovaná, aký je jej pôvod a vek. Zároveň by som chcel vedieť, či ide o umelý odchov alebo či má skúsenosť s nosením mláďat. PS: prípadne ešte zháňame samca útloňa malého (nycticebus pygmaeus), ak by ste mali možnosť zohnať dajte nám vedieť. Ďakujeme. “

Dostal som nasledovnú odpoveď: „Poprosím Vás o Latinský názov opičky,pokiaľ je to CITES B nie je potrebné ČIPOVANIE toto platí už viac ako rok že takéto zvieratá nemusia byť nezameniteľne označené. “

Slušne sme odpísali, krátko, ale výstižne: „Ide o Saguinus oedipus a patrí do CITES I(A), takže čip(ISO norma 11784 a 11785) je potrebný. “

Po čase prišla odpoveď: „Tamarínov predáva jedna Česká firma pozrite na ifauna.cz.“

Prečo má predajca v ponuke vo svojom eshope tamarína, ak ho nepredáva? Čo si o tom myslíte? Mali sme z toho zmiešané pocity a ako inak, tamarínka sme nekúpili.


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.