Náš chov

Na tejto stránke nájdete informácie o našich zvieratkách – miláčikoch. Budeme ich priebežne aktualizovať, len teraz nie je veľmi o čom písať.


Máme dve mačičky, kocúrika Maťka a mačičku Mijušku. Sú to klasické bytové mačky, celý deň ležia na posteli a vyspávajú, len nad ránom behajú po nás. K nim máme jednu myš. Kúpili sme ju, aby si mačky zvykli, že malé zvieratká sa nelovia, ale rešpektujú. Taká malá príprava na opičky. K tomu máme v opatere dva zajačiky a morské prasiatko. Prvou opičkou, ktorú sme si kúpili bol 15 mesačný samček tamarína pinči zo ZOO. Aby nebol sám zaobstarali sme mu samičku Berušku s Českej republiky. Ostatné zvieratká prišli postupne samé..

Prvé kroky k chovu primátov sme podnikli koncom roka 2009 – začali sme s výstavbou ubikácií. Behaním po úradoch s povolením chovu sme sa pustili vo februári 2010. Niekedy v tomto období sme si dohodli aj kúpu prvých dvoch primátov. Papiere k chovu vybavujeme viac ako 6 mesiacov. Našťastie v tomto období už pomaličky prichádzame k zdarnému koncu.

Musím ešte niečo povedať – teda napísať, nedá mi to. Nie na každom úrade s nami milo a príjemne komunikujú. Niekde dáte žiadosť, zavoláte po dvoch mesiacoch, samozrejme veľmi slušne a tam na Vás nakričia, čo vôbec od nich chcete. Sú neochotní a neskutočne arogantní. Podávajú Vám nepravdivé informácie, ktoré odporujú platnej legislatíve a zákonom. Ozvete sa, nakričia ešte viac. A na záver pošlú Vás niekam, že oni s tým nič spoločné nemajú. Pritom Vám iný úrad dal do povolenia podmienku, že máte doplniť stanovisko danej organizácie. S takej komunikácie máte úplne pokazený celý deň. Ako keby nechápali, že chcete pomôcť prírode a aspoň trošku pomôcť zachrániť ohrozené druhy. Ani sa nečudujem, že sa tak pekne darí nelegálnemu obchodu s chránenými druhmi zvierat..

Vrátim sa k nášmu chovu.

Momentálne máme dvoch tamarínov pinči (Saguinus oedipus), patriacich do CITES A. Zakúpené a dohodnuté sú, len sa nachádzajú ešte u pôvodných majiteľov, pokiaľ nebudeme mať dokončenú ubikáciu a hlavne všetky povolenia od štátu. Mierne nás zdržalo povolenie na chov primátov zaradených do CITES A od MŽP SR. Na to ešte čakáme. Bez neho nechceme doviesť naše zvieratká k nám, iste by sme porušili zákon a dostali pokutu.

Na inzerát sme našli náš párik tamarínov sedlových (Saguinus fuscicollis), CITES B. Párik má aj 3 mesačné mláďatko. Máme podpísanú zmluvu o predaji, len čakáme opäť na povolenie.

Pribudol nám celý chov (8 kusov) vakoveveričiek krátkohlavých (Petaurus breviceps). Stavíme sa pre ne keď pôjdeme pre tamarínov sedlových, nachádzajú sa v zahraničí. Zmena plánu, už sú u nás..

Pracovali sme aj na lemúrovi. Konkrétne mali sme mať druh lemur kata, CITES A. Tiež sme chceli mať malpy. Nakoniec z lemúra a malpy nič nebolo. Pribudol psík, ďalší tamarín, pustili sme sa aj do chovu makakov a chystáme sa aj na kotúle.


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2023 J&D MEDIA s.r.o.