Diskusné fórum k chovu opičiek - primátov


Napíšte Váš príspevok a nezabudnite zadať text z obrázku. Je to ochrana pred spamom.

  + napíšte na konci A

lollkoo2 Štvrtok 01. nov. 2012, 12:37:23
lollkoo2@gmail.com

Prepáčte, omylom som odoslala formulár dvakrát. Pripájam celý e-mail, keby sa tu náhodou našli nejakí ochotní chovatelia:

Dobrý deň,
som študentka gymnázia z NM a pracujem na Stredoškolskej odbornej činnosti s názvom Zvieratá vyžadujúce zvláštnu starostlivosť (u nás známe aj ako nebezpečné zvieratá). Cieľom je najmä osveta a zodpovedanie aspoň niektorých otázok (legislatíva, veterinárna starostlivosť atď.).
Do tejto práce potrebujem aj osobné názory chovateľov, ich skúsenosti či nápady. Preto by som Vám bola veľmi vďačná, ak by ste si našli čas a napísali niečo o Vašom chove, napr. čo chováte, ako dlho, ako ste sa k chovu dostali, možno popísať váš všedný deň pri zvieratách, nejaký vtipný či zaujímavý zážitok... Príklady otázok, na ktoré hľadám odpovede, sú uvedené nižšie (je ich samozrejme, oveľa viac, preto čím viac by ste napísali, tým lepšie).

Ako ste sa k chovu dostali?
A k chovu zvierat vyžadujúcich zvláštnu starostlivosť?
Čo je potrebné vybaviť pre takýto chov? Aké sú podmienky, štandardy, kontrola?
Viete o nejakých rozdieloch v legislatíve medzi SR a ČR?
Čo by ste prípadne zmenili?
S akými ohlasmi sa stretávate?
Aká je podľa vás informovanosť verejnosti?
Existuje nejaká evidencia? Viete, aký je počet chovateľov (SR, ČR)? Poznáte ich osobne?
(pozn.: Ak poznáte nejakých iných chovateľov takýchto zvierat a súhlasili by, veľmi Vás prosím aj o kontakt na nich.)
Spolupracujú chovatelia s nejakými organizáciami koordinujúcimi chov vzácnych druhov?
Nestretávate sa s problémami pri zháňaní napr. stavebných materiálov na chovné zariadenia či krmiva?
A čo veterinárov?

Úžasné by boli aj dokumentačné fotky, či možnosť priamo Vás navštíviť, ak taká je. Vopred úprimná vďaka za Váš čas a snahu!


lollkoo2 Štvrtok 01. nov. 2012, 12:35:48
lollkoo2@gmail.com

Dobrý deň, písala som Vám e-mail s prosbou o pomoc a odpoveď neprišla, mohli by ste si prosím skontrolovať schránku (príp. spam)? Ďakujem!


lollkoo2 Štvrtok 01. nov. 2012, 12:33:23
lollkoo2@gmail.com

Dobrý deň, písala som Vám e-mail s prosbou o pomoc a odpoveď neprišla, mohli by ste si prosím skontrolovať schránku (príp. spam)? Ďakujem!


Katka Nedeľa 23. sept. 2012, 19:34:08
k.linnerova@gmail.com

Dobrý večer. Chcem sa spýtať, či mi viete niekto poradiť, resp. či poznáte pána, ktorý bol včera v Pezinku na vinobraní s opičkou Makak. Za 5 eur ľudia dostali fotku. Zaujímalo by ma viac, ak niekto máte kontakt na toho pána, dajte mi prosím vedieť. Ďakujem.


Jana Piatok 21. sept. 2012, 17:41:19
Nelly19721@azet.sk tamarin@tamarin.sk

Dobrý deň,môžem poprosiť o informácie ohľadom vakoveveričky a svetla,to jej ublíži aj,keď bude v izbe syn svieťiť?Nerada by som jej ublížila.Ďakujem


DPK Utorok 14. aug. 2012, 07:38:21

anonym outlone si videla jenom na obrazku..


Administrátor Pondelok 13. aug. 2012, 22:17:18
tamarin@tamarin.sk

Pekný deň prajem, ďakujeme za Váš názor, i keď obsahuje veľké množstvo neprávd. Chov útloňov váhavých (Nycticebus coucang) nie je ilegálny, trošku si naštudujte prosím CITES, pojmy ako výnimka zo zákazu na komerčné činnosti, či chov primátov odchovaných v zajatí a podobne. Veru neviem si predstaviť, ako by ste mohli do EU doviesť útloňa, ktorého by ste kúpili ako turista. Prísne zákony to neumožňujú. Dnes všetky predávané jedince v EU pochádzajú z vlastných odchovov a nie z voľnej prírody. Problém s úmrtím útloňov v zajatí nie je, skôr je problém s ich množením. A vyjadrenie, že „Aby sa zabránilo často smrtelnej infekcii z uhryznutia pri chovaní, bývajú Útloňom vytrhávané predné zuby (drátom, kliešťami), čo môže spôsobiť šok a okamžitú smrť, alebo krvácanie, infekciu a pomalý úhyn.“ snáď ani nepotrebuje komentár! Aká smrteľná infekcia? Aké trhanie zubov? Kto môže dostať smrteľnú infekciu? Útloň, či človek? Trhanie zubov útloňom? Veď to je na smiech :-) Kto by trhal útloňom zuby a ešte tomu drôtom? Neverte všetkému, čo čítate..


Anonym Piatok 10. aug. 2012, 21:13:44

Ešte som zabudla poznamenať že chov útloňov váhavých je ILEGALNY!!!!!!!


Anonym Piatok 10. aug. 2012, 21:08:42

"Vhodným druhom na domáci chov je útloň." Táto veta ma nenechala chladnou a ja vám pár vecí o týchto stvoreniach poviem .Útloň váhavý - pekné milé zvieratko, vyzerá ako bábika. Za milým výzorom sa ale skrýva zlomené zviera, ktoré je násilím odvlečené zo svojho prirodzeného prostredia a predané turistom, či cez internet, pre potechu kratochvíle.

Pár zaujímavostí:
Je veľmi náročné chovať tieto primáty umelo, majú totiž vysokú úmrtnosť. Väčšina toho, čo sa dá kúpiť na internete alebo truhu, je chytené priamo v divočine.

Ich poddajnosť a poslušnosť je obranným mechanizmom v nepríjemných stresujúcich situáciách (nie prejavom blahosklonnej lásky).

Aby sa zabránilo často smrtelnej infekcii z uhryznutia pri chovaní, bývajú Útloňom vytrhávané predné zuby (drátom, kliešťami), čo môže spôsobiť šok a okamžitú smrť, alebo krvácanie, infekciu a pomalý úhyn. Spamätajte sa ludia!!!!! Tie zvieratá majú byť v divočine a nemajú slúžiť vám ako nejaký domáci miláčik .Nechápem ako môžte byť taký bezcitní a kôli vlastnému potešeniu trápiť živého tvora ak môj príspevok vymežete len tým potvrdíte svoju nízku morálku a sebeckosť.Administrátor Streda 25. júl 2012, 16:52:53
tamarin@tamarin.sk

Lucia: Tak ako písal/a/ Peterka, šimpanz sa priam nedá chovať doma. Občas máme problém zvládnuť aj makakov, dospelý šimpanz je človekom - dospelým chlapom nezvládnuteľný. Dokáže bez problémov zabiť človeka.. Neverte filmom, tam sú vždy len mláďatá, dospelý šimpanz by kamerama obúchal o stenu aj s kamerou ako malinu :-)


Peterka Nedeľa 22. júl 2012, 09:49:52

Šimpanz, cena? aj 30 tisic eur. Milé a priateľské do puberty. Dosplelý šimpanz zabije svojho majiteľa, ak sa zle vyspí..


Katarína Špesová Pondelok 16. júl 2012, 15:34:56
salonmegy@gmail.com salonmegy.eu

Kupa opičky Kapucina


Lucia Nedeľa 10. jún 2012, 20:17:51
Vaculova.Lucia@centrum.sk

dobrý deň, zaujímalo by ma či je chov šimpanzov na slovensku povolený a čo taký šimpanz stojí. sú to roztomilé opice a v televízii ich prezentujú ako veľmi "poľudštené" zvieratá... je pravda, že sú také milé, priateľské a správajú sa ako deti, či je to klam zo seriálov o rodinných veterinároch? :) ďakujem za odpoveď


Klimešová Piatok 08. jún 2012, 15:12:10
monas12345678910@seznam.cz

Dobrá den, chci se zeptat jestli prodáváte nebo máte ochočeného Tamarína pinčí pokud ano prosím napište mi na email : monas12345678910@seznam.cz nebo rovnou na tel:774357337 prosím o rychlou odpověd určitě se domluvíme. moc děkuji Klimešová


Administrátor Utorok 29. máj 2012, 08:30:30
tamarin@tamarin.sk

Makak voľne pustený do jednoducho domu nepatrí. :) To, dnes už hovorím každému. A každý hneď oponuje, že ale ja mám predsa v dome voľne pustených makakov dvoch. Áno, mám – zatiaľ. Už im dokončujeme novú veľkú vlastnú ubikáciu, mimo domu. Keď sa Pipi dostala do puberty a začala mať svoje demoličné, majetnícke a útočné nálady pochopili sme úskalia chovu týchto primátov. Ono sa to nezdá, ale makak Vám kompletne zdemoluje byt, a v puberte si začne upevňovať svoju pozíciu v tlupe, zaháňa mačky, zbije psíka, len preto, že škaredo na ňu pozrel. Návštevy sa jej nepáčia, na každú máva ušami a cerí zuby. Nemôžte nikam chodiť, na dlhé roky zabudnite na hoci akú dovolenku. Ak necháte dlho makaka samého, napríklad pol dňa, tak narobí spúšť, lebo sa začne nudiť. Poláme kľučky, odtrhne dvere na skrinkách, odtrhne lustre, potrhá posteľ, podušky poobhrýza všetko čo vidí. Hovienka natrie nielen po stenách, aj po strope. Vyciká sa kde uzná za vhodné. Pre ľudí je to malá zlatá opička, ale do úzadia chovu už nevidia. V puberte, ak sa jej niečo nepáči, nebojí sa uhryznúť aj majiteľa. A to poriadne. Chovať makak sa dá, ale len vtedy ak má vlastnú klietku. Zabudnite na mylné predstavy, že malá zlatá opička bude sa celé dni s plienkou hrať doma. Makak nie je ako psík alebo mačka. Makak je primát so svojou hlavou a podľa toho sa aj správa...

Viete, každý makak ma svoju povahu a vy nikdy neviete dopredu povedať akú bude mať Váš jedinec. To Vám ani predajca, viacmenej nevie povedať. Naša Pipi je zlatíčko, čo sa už o Žufke povedať nedá. Pipi keď mala rok, chodila sa k nám túliť, mojkať. Žufi ako jednoročná nás akurát vedela poriadne uhryznúť, pomaly prekusnúť prst, to jej išlo najlepšie. Pipi sa málo kedy rozčuľovala, zato Žufku „striasa“ pri každej príležitosti. Stále sa rozčuľuje, odtrhne pomaly aj prst, taká je zúrivá. A to ešte nie je ani v puberte! Na druhej strane musím povedať, že sa žiadne iné zviera nedá porovnávať s väčším primátom, to je úplne iná liga. Predovšetkým správaním a inteligenciou...

PS: To si ani neviete predstaviť aké je to keď chcete variť, upratovať, alebo robiť nejakú činnosť voľne žijúcim makakom. Pri upratovaní na Vás skáče zo skrine, húpe sa na metle ak chcete zametať, prípadne si sadne na metlu a chce sa na nej voziť, namáča si ruky vo vedre, prípadne ho vyleje na zem. Ťahá Vás za tričko, všetko berie z rúk, ak nedáte - kľudne aj slabo uhryzne. Keď v noci sa jej nechce spať, vstane a zapne si svetlo, či TV. Takže pred spaním vždy musíme aj 5 krát vstať z postele a zhasnúť svetlo. Ak večer niečo robíme a Pipi chce spať, tak zas nám svetlo vypína, nezaujíma ju, že máte robotu, ona chce spať! Darmo idete do postele o 10tej, skôr ako o 1dnej nezaspíte. Spať môžete až vtedy, kedy chce spať aj makak. A ráno musíte vstať o 5tej ráno, lebo makak Vás nenechá veru spať, veď ja ráno. Takto je to zo všetkým...


Anna Vlasáková Streda 18. apr. 2012, 06:53:25

Rozmýšľame nad kúpou väčšej opičky, ktorá by bola cenovo dostupná. Zaujali nás aj Vaše makaky. Chceli sme sa spýtať, aký je Váš názor na chov makakov v rodinnom dome. Aké to má negatívne úskalia, ktoré Vám predávajúci nepovie? Ďakujem za odpoveď!


Administrátor Štvrtok 16. feb. 2012, 16:22:14
tamarin@tamarin.sk

Vetranie máme momentálne veľmi jednoducho vymyslené, vstupné dvere do budovy ubikácií nemajú tesnenie, cez nich nastáva výmena vzduchu, hneď za nimi sú radiátory s nútenou ventiláciou vzduchu. Takže čerstvý vzduch sa ohrieva a stúpa hore. Celý proces výmeny je vo vstupnej chodbe, priamo v ubikáciách je už úplne bezvetrie. Momentálne začíname s výstavbou nových ubikácií, ktoré už budú mať zapracovaný systém vetrania pomocou rekuperácie. Len je to veľmi zložité na výrobu, opičky sú totiž háklivé na prievan. K odloženým mláďatám a umelému odchovu. Je istá šanca, hlavne v mladom veku, že by sa dal jedinec vrátiť k rodičom, ale osobne nám sa to ešte nepodarilo. Náš „flaškáč“ má záujem o človeka, s ostatnými opicami sa veľmi nekamaráti. Skôr sedí mimo skupiny, pri dverách a čaká, kedy prídeme ho pozrieť...


Tony Sobota 11. feb. 2012, 09:54:22
antoninwies@gmail.com

zdravím, chtěl bych se zeptat, jak větráte ubikace v zimě, jestli používaté nějaký odtah.přepokládám, že větrat opičkám se musí.přemýšleli jste nad rekupurační jednotkou?výrazně to ušetří na teple a podle mě se to dá i vyrobit a nejen podle mě :-)...další otázka je na téma odložené mláďě.všude se dočítám, že když odložené mládě, které domítá krmit samice, ručně dokrmí člověk.tak mládě ztrácí "mateřský instinkt" a nedokáže se postarat o svoje mladé.A to proto, že se nemá zkušenosti.ale čistě teoreticky, když ,mládě začleníme zpět do skupiny, která bude mít mladé narozené po něm.tak naše odložené mládě má teoretickou šanci se to naučit na svém mladším sourozenci.je to čistě teorie, ale zajímá mě, jestli to na tohle téma něco slyšeli, četli apod. díky za odpověď
Strana 3 z 9 || <<< | >>>

[ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ]

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2018 J&D MEDIA s.r.o.