Na stránke pracujeme denne, prepáčte prosím neúplné informácie. Niektoré kategórie nie sú pristupné. Po dokončení budú, sľubujeme. Prepáčte tiež za prípadné gramatické chyby, zatiaľ stránka neprešla gramatickou korektúrou.
Prečo sme sa pustili do chovu primátov?
Veľmi dobre si uvedomujeme súčasnú situáciu v oblasti ohrozených druhov živočíchov, konkrétne primátov. Postupne ubúda ich prirodzených prostredí - klčovaním lesov, lovia sa pre mäso, či trofeje. Odchytávajú sa na chov ako domáce hračky. Málo kto si však uvedomuje, že sa blíži ich postupné vyhubenie. Rozhodli sme sa pomôcť aspoň trošku bojovať voči tomu trendu a to tým, že sme sa pustili do reprodukčného chovu, ktorým chceme pomôcť zabrániť ich postupnému vyhubeniu. Sme ochotní posunúť ďalej našich odchovancov do zoo, či do spoločností pre záchranu primátov, tak aby sa podarilo obnoviť ich populáciu a počet. Snažíme sa stavať nepríbuzné páry a nemixovať príbuzenstvo.
Prečo vznikla táto stránka?
Každý z nás má tajné sny a vysnívanú budúcnosť. Ani ja som nebol iný, sníval som o budúcnosti. Moje sny sa vekom menili a formovali. Dospel som a už nebola najväčším snom autodráha alebo škodovka 100ka. Chcel som mať hlavne kľudný život, dom, auto a skvelú ženu. To všetko sa mi splnilo. Ostal len jeden nesplnený sen v kútiku podvedomia. Mať opice, opičky, primáty. Chovať doma opičku, nie veľkú stačila by kľudne aj menšia hoci i tamarín a k tomu ešte malpu, lemura alebo makaka. Išiel som na to pomaly, postupne som začal hovoriť a spracúvavať moju drahú polovičku, že opičky sú milé tvory. Veľmi sa s týmto názorom nestotožňovala - bála sa opíc, ale po pár mesiacoch sama uznala, že primáty sú milé a viac menej neškodné tvory (sem tam nejaké uhryznutie, ale to k tomu patrí). Mal som aj šťastie, lebo moja drahá zbožňovala všetky zvieratká. Keby sme neboli obmedzovaný priestorom už nám po dvore behá jeleň, dikobraz či nosáľ.
Ani neviem ako zrazu sme mali možnosť získať našu prvú opičku. Mali sme možnosť si vybrať medzi makakom a tamarínom. Po domácej porade vyhral tamarín pinči (Saguinus oedipus). Neznalí zákonov, podmienok, chovu sme sa rozhodli chovať tieto nádherné tvory. Nie len na mojkanie a zábavu, ale tak aby sme mohli pomôcť zachrániť ich druh, ktorý patrí medzi veľmi ohrozené zvieratá. K samčekovi treba aj samičku, nech nie je smutný a už ani neviete ako máte doma tú pravú "opičáreň" ..
S blížiacim sa príchodom nášho prvého tamarína sme denno-denne študovali zákony, behali po úradoch a získavali informácie. Zrazu sme zistili, že mať opičky nie je vôbec jednoduché. Ak to človek myslí vážne s chovom, musí sa pripraviť na nemalé investície. Chov opíc nie je len o kúpe jedinca, je to o výstavbe ubikácie, o behaní po úradoch (problémy dovozom na Slovensko, CITES, čipovanie, registrácia chovného zariadenia), o strave, o informáciach.. Opičky si nekupujete ako zvieratko na pár rokov. Ide o dlhodobý záväzok, a to nie len penažný ale hlavne o časový.
Informácie k chovu na Slovensku boli skoro nulové. Dokonca sme nevedeli ani nájisť podobného chovateľa primátov. Preto sme sa rozhodli spraviť informačnú stránku tamarin.sk, ktorá sa bude venovať nie len tamarínom, ale aj prípadne iným opičkám ktoré chceme mať.. Napríklad teraz zháňame a chceme kúpiť útloňa malého (Nycticebus pygmaeus) alebo útloňa váhavého (Nycticebus coucang), len je jednoduchšie kúpiť jadrovú hlavicu ako chovného útloňa :-) PS: Aby som nezabudol, vybavil som nám jedného makaka, teda presnejšie povedané makakicu. Ako tak uvažujem, kosmana tiež ešte nemáme. Už aj idem presvedčovať moju drahú, že túži určite po kosmanovi..
Prajeme Vám príjemné chvíle strávené na našej stránke a ďakujeme za návštevu. Ak by ste mali záujem o informácie, či potrebovali by ste poradiť i pomôcť, kľudne nám napíšte, poradíme ak budeme vedieť. Chceme sa na záver úvodu poďakovať chovateľom z Českej republiky rodine Patkovej (monkeyrescue.org) za cenné informácie k chovu tamarínkov..
|